روانشناسی کودک
با تیک کودکانمان چه کنیم؟
در بسیاری از افراد تیک‌ها به پلک و یا بخش‌هایی از صورت محدود می‌شود اما در بسیاری دیگر نیز این حرکات ناگهانی و متناوب در سایر اندام‌ها، حتی پاها نیز دیده می‌شود.
با رفتارهای ناسازگارانه کودکان چگونه برخورد کنیم؟
یک دکترای روانشناسی کودک و نوجوان گفت: بهتر است به نیازهای جسمی، عاطفی، روانی، اجتماعی و اقتصادی فرزندان بیشتر توجه کرد.
چطور با کودک نافرمان کنار بیاییم؟
نافرمانی گاه‌گاهی کودک می‌تواند بخشی طبیعی از روند رشد باشد اما نافرمانی‌های مکرر کودک می‌تواند بیانگر وجود مشکلی در او باشد.
چطور با بچه‌های پرخاشگر رفتار کنیم؟
برخی رفتارها از قبیل ضربه زدن، جیغ زدن، و حتی گاز گرفتن برای یک کودک یک تادو ساله چندان غیر طبیعی به نظر نمی رسد، اما برای کودکان بیش از دو سال این رفتارها طبیعی نیست.
راه های مقابله با کم رویی و انزوا طلبی در کودکان
بسياري از مشکلات فردي، اجتماعي و رواني افراد ريشه در دوران کودکي دارد و گوشه گيري و انزواي کودک را بايستي علامتي جدي گرفت و بدرستي علت آن را شناخت و باآن برخورد نمود.
​اعتماد به نفس کودک را با این جملات بالا ببرید
می خواهید کاری کنید تا فرزندتان احساس مهم بودن بکند؟ انجام این کارها و گفتن این جملات کمک بزرگی برای تحقق این هدف به شما می کنند.
دلیل خشونت‌ و پرخاشگري‌ در كودكان‌
علت پرخاشگری به ویژه در کودکان 3 تا 6 ساله به نقش پدر و مادر مربوط می‌شود. اختلال در روابط والدین با کودک و عدم برآوردن نیازهای او زمینه‌ساز بروز پرخاشگری در کودک می‌شود.
روش تشخیص کودکان هایپر اکتیو یا بیش فعال
درباره کودکی که با چنین اختلالی تشخیص داده می‌شود 3 علامت را نباید از یاد ببرید که شامل پرتحرکی، کمبود توجه و تمرکز و در نهایت اعمال تکانه‌ای(کارهای ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی) است
چگونه کودکانی شوخ طبع داشته باشیم
یکی از راهکارهای اساسی که زمینه ساز بروز نگرش طنز در کودکان می شود، سپری کردن زمانی از روز به خنده و شادی است.
نقاشی کودک روی صورت
نقاشی کودکان چه بر دیوار چه روی صورت و یا کاغذ ، یکی از عوامل بروز خلاقیت در آنان است که والدین باید به خواسته های آنان در این زمینه احترام بگذارند.
واکنش مناسب نسبت به رفتار آزار دهنده کودک
گاهی پیش می‌آید که به دلایل مختلف از دست کودک عصبانی می‌شوید و نمی‌توانید رفتارهای آزاردهنده او را تحمل کنید. اینجاست که احتمال دارد از کوره در بروید و واکنش نامناسبی نشان دهید.
راه‌های تقویت اعتمادبه‌نفس در کودکان
اغلب والدین تلاش می‌کنند بهترین شیوه تربیتی را برای کودک خود به کار گیرند تا فرزندشان در دوران بزرگسالی با مشکل جدی مواجه نشود.
این عبارات را هیچ گاه به فرزندانتان نگویید
شاید جالب باشد بدانید که بعضی جملات بی ضرر به نظر می رسند ولی گفتنشان کم کم کودک را دچارخودکم بینی و احساسات منفی می کند.
علت لجباز شدن کودک چیست؟
از مهمترین علل نافرمانی کودکان را باید در نحوه نادرست دستور دادن به آنان جستجو کرد.
اهمیت توجه به کودکان
طبق مطالعات دانشمندان وقتی در دوران کودکی به فرزندان توجه و رسیدگی کافی و صحیح نشود، توانایی‌های اجتماعی و تحصیلی آنها به خطر می‌افتد.
راه کارهایی برای کنترل جیغ زدن کودک
معمولا در هر سنی جیغ زدن معنا و مفهوم متفاوتی دارد. مثلا در سنین زیر یک سال، جیغ زدن می تواند راه ارتباطی شیرخوار با مادرش باشد.
روش برخورد درست با بچه های بدغذا
گاهی والدین تصور می‌کنند که فرزندشان بی‌اشتهاست. در حالی که بیش از ظرفیت ، به او غذا می‌دهند و وقتی که او نمی‌خورد، تصور می‌کنند که مشکلی در اشتهای وی ایجاد شده‌است.
شیوه های پرورش کودک راستگو
کودکی که بدون ترس و وحشت بزرگ شده باشد، دروغ نمی گوید. نه برای آن که اصول اخلاقی را مراعات کند، بلکه خود به خود احتیاج به دروغ را حس نکرده است.
تربیت صحیح کودکان خجالتی
در این پست در مورد تفاوت میان بچه‌های خجالتی و کودکان فاقد اعتمادبه‌نفس و نیز تربیت صحیح این نوع کودکان با شما سخن می گوییم.
رفتار درست با دوست خیالی کودک
تحقیقات نشان داده کودکانی که دوستان خیالی برای خود ایجاد می کنند، خلاق تر و دارای قوه تخلیل قوی تری نسبت به بقیه کودکان هستند.
راه های مقابله با فحاشی کودکان
دشنام گویی و استفاده از کلمات رکیک در کودکان پدیده ای است که معمولاً والدین را در مورد نحوه ترتیب و اعمال خود به فکر فرو برده و نگران می کند.
راه کارهایی برای گریه بی دلیل کودک
راهکار های مهم برای بند آوردن گریه کودک. اگر حتی توان تشخیص دلیل گریه های فرزند خود را نداشتید نیز می توانید با چند روش باعث ساکت شدن او و آرامش مغز خود شوید.
دلایل اضطراب در کودک
ترس‌های دوران کودکی به نوعی واکنش به محیط اطراف و کمبود امنیت در آن است.
نشانه های افسردگی در کودکان
بسیاری از افراد تصور می‌کنند افسردگی تنها گریبانگیر بزرگسالان می‌شود، در حالی که کودکان نیز دچار افسردگی می‌شوند.
اسباب‌‌بازی‌‌های محبوب بچه های باهوش
در این بخش به آنالیز رفتاری کودک در جریان بازی های کودکانه می پردازیم واین که چه انتظاری از سبک بازی کردن فرزندتان داشته باشید.
نکاتی برای جلوگیری از ترس کودک
ترس، هیجانی است که هنگام احساس خطر در شخص به وجود می آید و او را به فرار از آن موقعیت وا می دارد. فردی که بشدت ترسیده باشد، از ارضای نیازهایش باز می ماند، تعادل روانی اش بهم می خورد و نمی تواند از توانایی هایش به طور مناسب استفاده کند.
برخورد درست با کودک خجالتی
کودک خجالتی هنگام قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی احساس نگرانی می کنند.و برای انجام کاری که دوست ندارد نباید اصرار و پافشاری کنیم.
آثار سوء تنبیه بدنی کودک زیر سه سال
تنبیه بدنی در کودکان زیر سه سال باعث بروز رفتارهای پرخاشگرانه در نوجوانی می شود.
با کودک خطا کار چگونه برخورد کنیم؟
اگر رفتار کودک طوری شده که بدون اهمیت به حرف شما هر کاری که دلش میخواسته انجام داده، نگران نباشید ما در این بخش راه کارهایی را پیش روی شما می گذاریم.
رفتار درست با کودک گستاخ
در این بخش شما را راهنمایی میکنیم که فحاشی و گستاخی کودک را از کنترل کنید و یاد بگیرید که چگونه با این کودکان برخورد کنید.
با کودکان پیش فعال چطور رفتار کنیم؟
آموزش راه کارهایی در رابطه با کودکان پیش فعال و بهبود بخشیدن به رفتارهای این نوع کودکان را برای شما آورده ایم.
چگونه به سوالات عجیب کودکان پاسخ دهیم؟
برای پاسخ دادن به سوالات عجیب و غریب کودکان به شما را کاره هایی را آموزش میدهیم
نمایش خبرهای بیشتر
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی شبنم می باشد. استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
ShabnamNews.com All rights reserved 2014 ©